  • Zoro # G301209468
Key Features
Voltage
120V
Watts
14 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
601817
Zoro #
G301209468
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4 3/4 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Bulb Dia.
2 3/8 in
Peak Wavelength
450 nm
Details
Item
Light Bulb,Blue Spc DaylPlus Grow LED,PK4
Voltage
120V
Watts
14 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
Rated Life
20,000 hr
Light Technology
LED
High Output
No
Bulb Operating Temp. Range
-20 to 60 Degrees C
Light Distribution
Spot
Energy Star Compliant
No
Bulb Power Source
Direct Wired
Bulb Beam Angle
180 Degrees
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Standards
UL Listed
Shatter-Resistant
Yes
Rough Service
Yes
Wattage Equivalency
150W INC
Bulb Finish
Frosted
For Enclosed Fixtures
Bulb Start Type
Instant
Includes
(4) LED Grow Light Bulbs
Plant Growth Application
Germination, Height Control, Seed Starting, Vegetative Growth
CA Title 20 Compliant
Features
White Light Appearance
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Spectrum
Blue, Full/Broad
Amps
185 mA
For Use With
Miracle LED Grow Light Fixtures
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
150 W
Description
LED Grow Bulb, Bulb Beam Angle 180 Degrees , Bulb Shape A19, Light Technology LED, Incandescent Wattage Equivalency 150 W, Plant Growth Application Seed Starting, Height Control, Vegetative Growth, Spectrum Blue, Full/Broad, Shatter-Resistant Yes, Bulb Housing Polycarbonate, Peak Wavelength 450 nm, Bulb Manufacturers Warranty Length 1 yr, For Enclosed Fixtures Yes, Bulb Finish Frosted, Bulb Minimum Starting Temperature -4 Degrees F, Bulb Power Source Direct Wired, Bulb UL Type Not Applicable