  • Mfr # 1344H14M85
  • Zoro # G302598691
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
14mm
Width - Timing Belts
85mm
Industry Number - Timing Belts
1344-14M-85
Material
Chloroprene Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1344H14M85
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Width - Timing Belts
85mm
Height
10mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
14mm
Industry Number - Timing Belts
1344-14M-85
Material
Chloroprene Rubber
Weight
2.5186 lbs
Cover Material
Nylon
Core Cord
Fiberglass
Description
(HTD) 14mm Pitch, 1344mm L x 85mm W