  • Mfr # 1568H14M85
  • Zoro # G802599853
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
112
Pitch - Timing Belts
14mm
Width - Timing Belts
85mm
Industry Number - Timing Belts
1568-14M-85
Material
Chloroprene Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1568H14M85
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Width - Timing Belts
85mm
Height
10mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
112
Pitch - Timing Belts
14mm
Industry Number - Timing Belts
1568-14M-85
Material
Chloroprene Rubber
Weight
2.9383 lbs
Core Cord
Fiberglass
Cover Material
Nylon
Description
(HTD) 14mm Pitch, 1568mm L x 85mm W