  • Mfr # 1736H14M55
  • Zoro # G002600755
124
Pitch - Timing Belts
14mm
Width - Timing Belts
55mm
Industry Number - Timing Belts
1736-14M-55
Material
Chloroprene Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1736H14M55
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Width - Timing Belts
55mm
Height
10mm
124
Pitch - Timing Belts
14mm
Industry Number - Timing Belts
1736-14M-55
Material
Chloroprene Rubber
Weight
2.105 lbs
Core Cord
Fiberglass
Cover Material
Nylon
Description
(HTD) 14mm Pitch, 1736mm L x 55mm W