  • Mfr # T.173/.240RD1-MCP
  • Zoro # G115079073
/ea
Key Features
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Features
Dual Function Closure
Flanged End Inside Diameter
0.177 in
Inside Length
0.38 in
Series
T
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.173/.240RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Flanged End Inside Diameter
0.177 in
Inside Length
0.38 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.111 in
Small Outside Diameter
0.173 in
Overall Diameter
0.38 in
Large Outside Diameter
0.24 in
Details
175 Degrees F
Features
Dual Function Closure
Item
Tapered Cap Plug
Series
T
Color
Red
Material
LDPE
Includes Flange
Yes
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.38 in, Flanged End Inside Diameter 0.177 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.111 in, LDPE, Red