  • Mfr # T2.298/2.464RD1-MCP
  • Zoro # G015079159
/ea
Key Features
Material
LDPE
Large Outside Diameter
2.464 in
Inside Length
1 in
Flanged End Inside Diameter
2.402 in
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T2.298/2.464RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Large Outside Diameter
2.464 in
Inside Length
1 in
Flanged End Inside Diameter
2.402 in
Overall Diameter
2.63 in
Non-Flanged End Inside Diameter
2.236 in
Small Outside Diameter
2.298 in
Details
Material
LDPE
Color
Red
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Item
Tapered Cap Plug
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Series
T
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 1 in, Flanged End Inside Diameter 2.402 in, Non-Flanged End Inside Diameter 2.236 in, LDPE, Red