  • Mfr # T3.270/3.562RD1-BOX
  • Zoro # G814922960
/ea
Key Features
Small Outside Diameter
3.27 in
Inside Length
1.13 in
Features
Dual Function Closure
Material
LDPE
Large Outside Diameter
3.562 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T3.270/3.562RD1-BOX
Country of Origin
United States
Dimensions
Small Outside Diameter
3.27 in
Inside Length
1.13 in
Large Outside Diameter
3.562 in
Flanged End Inside Diameter
3.492 in
Overall Diameter
3.689 in
Non-Flanged End Inside Diameter
3.201 in
Details
Item
Tapered Cap Plug
Features
Dual Function Closure
Material
LDPE
Includes Flange
Yes
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Color
Red
Series
T
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 1.13 in, Flanged End Inside Diameter 3.492 in, Non-Flanged End Inside Diameter 3.201 in, LDPE, Red