  • Mfr # T3.470/3.600RD1-BOX
  • Zoro # G314923122
/ea
Key Features
Includes Flange
Yes
Material
LDPE
Non-Flanged End Inside Diameter
3.409 in
Color
Red
Overall Diameter
3.882 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T3.470/3.600RD1-BOX
Country of Origin
United States
Dimensions
3.409 in
Overall Diameter
3.882 in
Inside Length
0.752 in
Small Outside Diameter
3.47 in
Flanged End Inside Diameter
3.539 in
Large Outside Diameter
3.6 in
Details
Item
Tapered Cap Plug
Includes Flange
Yes
Material
LDPE
Color
Red
Series
T
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Features
Dual Function Closure
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.752 in, Flanged End Inside Diameter 3.539 in, Non-Flanged End Inside Diameter 3.409 in, LDPE, Red