  • Mfr # T.361/.427RD1-MCP
  • Zoro # G615079023
/ea
Key Features
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Overall Diameter
0.56 in
Material
LDPE
Flanged End Inside Diameter
0.365 in
Includes Flange
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.361/.427RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Diameter
0.56 in
Flanged End Inside Diameter
0.365 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.298 in
Inside Length
0.38 in
Large Outside Diameter
0.427 in
Small Outside Diameter
0.361 in
Details
175 Degrees F
Material
LDPE
Item
Tapered Cap Plug
Includes Flange
Yes
Series
T
Color
Red
Features
Dual Function Closure
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.38 in, Flanged End Inside Diameter 0.365 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.298 in, LDPE, Red