  • Mfr # T.471/.547RD1-BOX
  • Zoro # G314923016
/ea
Key Features
Non-Flanged End Inside Diameter
0.409 in
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Large Outside Diameter
0.547 in
Overall Diameter
0.69 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T.471/.547RD1-BOX
Country of Origin
United States
Dimensions
0.409 in
Large Outside Diameter
0.547 in
Overall Diameter
0.69 in
Inside Length
0.44 in
Flanged End Inside Diameter
0.485 in
Small Outside Diameter
0.471 in
Details
Features
Dual Function Closure
Includes Flange
Yes
Material
LDPE
Item
Tapered Cap Plug
Series
T
Color
Red
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.44 in, Flanged End Inside Diameter 0.485 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.409 in, LDPE, Red