  • Mfr # T.995/1.14RD1-MCP
  • Zoro # G515079215
/ea
Key Features
Material
LDPE
Overall Diameter
1.31 in
Series
T
Inside Length
0.75 in
Includes Flange
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.995/1.14RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Diameter
1.31 in
Inside Length
0.75 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.933 in
Small Outside Diameter
0.995 in
Large Outside Diameter
1.145 in
Flanged End Inside Diameter
1.083 in
Details
Material
LDPE
Series
T
Includes Flange
Yes
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Item
Tapered Cap Plug
Color
Red
Features
Dual Function Closure
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.75 in, Flanged End Inside Diameter 1.083 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.933 in, LDPE, Red