  • Zoro # G405891606
/ea
Key Features
Max. Temp.
235°C
Max. Voltage
250V DC
Application
Signal, Wire-to-Board
Series
70247
Standards
CSA Certified; UL E29179
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G405891606
UPC #
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Contact Plating Thickness
0.381 µm
PCB Thickness - Recommended
1.60mm
PC Tail Length
3.05mm
Details
Max. Temp.
235°C
Max. Voltage
250V DC
Application
Signal, Wire-to-Board
Series
70247
Standards
CSA Certified; UL E29179
Material
Polyester
Color
Black
Sub-Category
PCB Headers
Terminal Type
Through Hole
Hole Center to Center
2.54 mm
Number of Contacts
8
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94V-0
Current Rating
2.5 A
Contact Finish
Gold Plated
Number of Rows
2
Flammability
94V-0
Lock to Mating Part
None
Shrouded
Fully
First Mate / Last Break
No
Glow-Wire Capable
No
Polarized to Mating Part
Center Slot
Durability (mating cycles max)
50
Max-Cycle
1
PCB Retention
None
Keying to Mating Part
Temperature Range - Operating
-55° to +120°C
Stackable
Orientation
Right Angle
Material - Plating Mating
Gold
CSA
LR19980
Max-Duration
10
235
Current - Maximum per Contact
2.5A
Material - Plating Termination
Tin
Circuits (Loaded)
8
Guide to Mating Part
Plating min - Mating
0.381µm
UL
E29179
PCB Locator
Breakaway
Component Type
PCB Header
Pitch - Mating Interface
2.54mm