  • Zoro # G005789600
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G005789600
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Length
150 mm
Max. Insulation Dia.
3.1 mm
Contact Plating Thickness
0.762 µm
Wire Size (AWG)
16
Cable Length
150.00mm
Wire Insulation Diameter
1.80-3.10mm
Details
Color
Black
Series
215325
Max. Voltage
600V
Application
Power, Wire-to-Board, Wire-to-Wire
Connector Type
Female-Female
Material
Nylon
Wire Range
16 AWG
Type
Discrete Wire Assembly
Contact Finish
Gold Plated
Number of Rows
2
Number of Contacts
10
Terminal Type
Crimp or Compression
Current Rating
9 A
Hole Center to Center
4.2 mm
Terminal Finish
Tin Plated
Material - Resin
Nylon
Product Name
Mini-Fit Jr.
Pitch - Mating Interface
4.20mm
Plating min - Mating
0.762µm
Material - Plating Mating
Gold
Single Ended
No
Current - Maximum per Contact
9.0A