  • Mfr # ICTNK28580CB
  • Zoro # G0606089
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth
80
For Use With
Application
Metal Cutting
Tip Material
Carbide
Primary Saw Application
Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ICTNK28580CB
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Dia.
11 7/32 in
Arbor Size
1 1/4 in
Blade Dia. - Metric
285 mm
Blade Dia. - English
11 in
Overall Diameter - Imperial
11 1/4 in
Overall Diameter - Metric
285 mm
Cut Width
0.08 in
Details
Item
Circular Saw Blade
Number of Teeth
80
For Use With
Application
Metal Cutting
Tip Material
Carbide
Primary Saw Application
Metal
Arbor Hole
50mm
Blade Type
Kerf
0.078"
Blade Mounting Holes
4/11/63, 4/9/50
Max. Blade Speed
155 RPM
Speed - Maximum
125 RPM
For Workpiece Material
Description
Circular Saw Blade, Blade Dia. - Metric 285 mm, Blade Dia. - English 11 in, Max. Blade Speed 155 RPM, Arbor Size 1 1/4 in, Blade Mounting Holes 4/11/63, 4/9/50, Number of Teeth 80, Cut Width 0.08 in, Tip Material Carbide