Moxa Indst Rs-232/422/485, fbr Optc Cnvrt, Sc Single Mode, Icf-1150I-S-Sc-Iex ICF-1150I-S-SC-IEX
Indst Rs-232/422/485, fbr Optc Cnvrt, Sc Single Mode, Icf-1150I-S-Sc-Iex (Discontinued)
  • Mfr # ICF-1150I-S-SC-IEX
  • Zoro # G4575106
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ICF-1150I-S-SC-IEX
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Dimensions
30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
Wavelength
Details
Ambient Relative Humidity
5 to 95% (non-condensing)
Time
792,085 hrs
Hazardous Location
UL/cUL Class I Division 2 Groups A/B/C/D, ATEX Zone 2 EEx nC IIC, IECEx
Cable Requirements
Single-mode: 8.3/125, 8.7/125, 9/125, or 10/125μm; Multi-mode: 50/125, 62.5/125, or 100/140μm
Housing
Metal
Over Current Protection
1.1 A (protects against two signals shorted together)
Fiber Connector
SC or ST
RS-485-4w Signals
TxD+, TxD-, RxD+, RxD-, GND
ESD Protection
15 kV for all signals
RS-232 Signals
TxD, RxD, GND
Ring Transmission
Half-duplex
Isolation
2 kV RMS isolation per I/O port for 1 minute
Freefall
IEC 60068-2-32
Input Voltage
12 to 48 VDC
EMC
CE, FCC
RS-485-2w Signals
Data+, Data-, GND
EMI
EN 55022 Class B, FCC Part 15 Subpart B Class B
Water and Dust Proof
IP30
Point-to-Point Transmission
Half-duplex or full-duplex
EMS
Transmission Distance
Single-mode: 40 km; Multi-mode: 5 km
Database
Telcordia (Bellcore), GB
Operating temperature
Standard Models: 0 to 60°C (32 to 140°F); Wide Temp. Models: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Power Consumption
ICF-1150: 127 mA @ 12 V; ICF-1150I: 163 mA @ 12 V
RS-422 Signals
TxD+, TxD-, RxD+, RxD-, GND
Safety
UL 508
Baudrate
50 bps to 921.6 kbps
Storage temperature
-40 to 85°C (-40 to 185°F)
Voltage Reversal Protection
Protects against V+/V- reversal
Tx Output
Rx Sensitivity
Description
Industrial RS-232/422/485 to Fiber Optic Converter, SC Single mode, with 2kV 2-way Galvanic Isolation, IECEx Certification Approval