Moxa Indust. Rs-232/422/485, fbr Optc Cnvrt, St Single Mode, Icf-1150I-S-St-T ICF-1150I-S-ST-T
Indust. Rs-232/422/485, fbr Optc Cnvrt, St Single Mode, Icf-1150I-S-St-T (Discontinued)
  • Mfr # ICF-1150I-S-ST-T
  • Zoro # G4575955
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ICF-1150I-S-ST-T
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Wavelength
Dimensions
30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
Details
Safety
UL 508
Storage temperature
-40 to 85°C (-40 to 185°F)
Transmission Distance
Single-mode: 40 km; Multi-mode: 5 km
Freefall
IEC 60068-2-32
RS-485-4w Signals
TxD+, TxD-, RxD+, RxD-, GND
Rx Sensitivity
Time
792,085 hrs
Ambient Relative Humidity
5 to 95% (non-condensing)
EMS
Hazardous Location
UL/cUL Class I Division 2 Groups A/B/C/D, ATEX Zone 2 EEx nC IIC, IECEx
RS-485-2w Signals
Data+, Data-, GND
RS-422 Signals
TxD+, TxD-, RxD+, RxD-, GND
Ring Transmission
Half-duplex
RS-232 Signals
TxD, RxD, GND
Operating temperature
Standard Models: 0 to 60°C (32 to 140°F); Wide Temp. Models: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
ESD Protection
15 kV for all signals
Fiber Connector
SC or ST
EMC
CE, FCC
Input Voltage
12 to 48 VDC
Tx Output
Baudrate
50 bps to 921.6 kbps
Cable Requirements
Single-mode: 8.3/125, 8.7/125, 9/125, or 10/125μm; Multi-mode: 50/125, 62.5/125, or 100/140μm
Database
Telcordia (Bellcore), GB
EMI
EN 55022 Class B, FCC Part 15 Subpart B Class B
Housing
Metal
Voltage Reversal Protection
Protects against V+/V- reversal
Power Consumption
ICF-1150: 127 mA @ 12 V; ICF-1150I: 163 mA @ 12 V
Water and Dust Proof
IP30
Point-to-Point Transmission
Half-duplex or full-duplex
Isolation
2 kV RMS isolation per I/O port for 1 minute
Over Current Protection
1.1 A (protects against two signals shorted together)
Description
Industrial RS-232/422/485 to Fiber Optic Converter, ST Single mode, with 2kV 2-way Galvanic Isolation, -40 to 85 °C