  • Zoro # G404410068
/ea
Key Features
Filter Style
Pressure Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
Height
4.45
OD Top
1.77
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MF0058392
Zoro #
G404410068
UPC #
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
4.45
Details
Filter Style
Pressure Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
OD Top
1.77
OD Bottom
ID Top
1
Micron Rating
5
Product Media
Glass
By-Pass
No
Application
Filtration
Weight
0.294
Description
Main Filter MF0099252 replaces OEM 6007004 by MP FILTRI and is compatible in fit, form and function.
Filter Technical Specifications
Product Media: Glass
Micron Rating: 5
Seal Type: Viton
Height: 4.45in
OD Top: 1.77in
OD Bottom: 1.77in
ID Top: 1.00in