  • Mfr # A1.30X007.95
  • Zoro # G014242516
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
AFLAS
Durometer
80
Color
Black
Nominal Inside Dia.
7.95 mm (0.313 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1.30X007.95
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
7.95 mm (0.313 in)
Nominal Outside Dia.
0.42 in
Overall Length
0.42 in
Nominal Width
0.42 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
AFLAS
Durometer
80
Color
Black
Temp. Range
14°F (-10°C) to 428°F (220°C)