  • Mfr # E0.79X013.36
  • Zoro # G014259187
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Nominal Inside Dia.
13.36 mm (0.526 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E0.79X013.36
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
13.36 mm (0.526 in)
Nominal Outside Dia.
0.59 in
Nominal Width
0.59 in
Overall Length
0.59 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Temp. Range
-67°F (-55°C) to 257°F (125°C)