  • Mfr # E1.02X005.79
  • Zoro # G314269602
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Nominal Inside Dia.
5.79 mm (0.228 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E1.02X005.79
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
5.79 mm (0.228 in)
Nominal Outside Dia.
0.31 in
Nominal Width
0.31 in
Overall Length
0.31 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Temp. Range
-67°F (-55°C) to 257°F (125°C)