  • Mfr # E3.53X042.86
  • Zoro # G614285081
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Nominal Inside Dia.
42.86 mm (1.687 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E3.53X042.86
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
42.86 mm (1.687 in)
Nominal Outside Dia.
1.96 in
Overall Length
1.96 in
Nominal Width
1.96 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
EPDM
Durometer
70
Color
Black
Temp. Range
-67°F (-55°C) to 257°F (125°C)