  • Mfr # N0.91X001.78
  • Zoro # G214269498
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
70
Color
Black
Nominal Inside Dia.
1.78 mm (0.07 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
N0.91X001.78
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1.78 mm (0.07 in)
Nominal Outside Dia.
0.14 in
Overall Length
0.14 in
Nominal Width
0.14 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
70
Color
Black
Temp. Range
-31°F (-35°C) to 248°F (120°C)