  • Mfr # N1.57X047.57
  • Zoro # G514279845
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
70
Color
Black
Nominal Inside Dia.
47.57 mm (1.873 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
N1.57X047.57
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
47.57 mm (1.873 in)
Nominal Outside Dia.
2 in
Nominal Width
2 in
Overall Length
2 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
70
Color
Black
Temp. Range
-31°F (-35°C) to 248°F (120°C)