  • Mfr # H0.97X007.65
  • Zoro # G314264065
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Nominal Inside Dia.
7.65 mm (0.301 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H0.97X007.65
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
7.65 mm (0.301 in)
Nominal Outside Dia.
0.38 in
Nominal Width
0.38 in
Overall Length
0.38 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Temp. Range
-4°F (-20°C) to 248°F (120°C)