  • Mfr # H1.78X013.29
  • Zoro # G114260632
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Nominal Inside Dia.
13.29 mm (0.523 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H1.78X013.29
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
13.29 mm (0.523 in)
Nominal Outside Dia.
0.66 in
Overall Length
0.66 in
Nominal Width
0.66 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Temp. Range
-4°F (-20°C) to 248°F (120°C)