  • Mfr # H1.85X035.86
  • Zoro # G414293903
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Nominal Inside Dia.
35.86 mm (1.412 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H1.85X035.86
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
35.86 mm (1.412 in)
Nominal Outside Dia.
1.56 in
Overall Length
1.56 in
Nominal Width
1.56 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Temp. Range
-4°F (-20°C) to 248°F (120°C)