  • Mfr # H2.39X008.97
  • Zoro # G214285122
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Nominal Inside Dia.
8.97 mm (0.353 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H2.39X008.97
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
8.97 mm (0.353 in)
Nominal Outside Dia.
0.54 in
Overall Length
0.54 in
Nominal Width
0.54 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Temp. Range
-4°F (-20°C) to 248°F (120°C)