  • Zoro # G914290334
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Nominal Inside Dia.
429 mm (16.89 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H7.00X429
Zoro #
G914290334
UPC #
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
429 mm (16.89 in)
Nominal Outside Dia.
17.44 in
Overall Length
17.44 in
Nominal Width
17.44 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Nitrile
Durometer
90
Color
Black
Temp. Range
-4°F (-20°C) to 248°F (120°C)