  • Mfr # S1.27X008.38
  • Zoro # G614291808
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Nominal Inside Dia.
8.38 mm (0.33 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S1.27X008.38
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
8.38 mm (0.33 in)
Nominal Outside Dia.
0.43 in
Nominal Width
0.43 in
Overall Length
0.43 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Temp. Range
-76°F (-60°C) to 437°F (225°C)