  • Mfr # S2.74X161.57
  • Zoro # G714258206
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Nominal Inside Dia.
161.57 mm (6.361 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S2.74X161.57
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
161.57 mm (6.361 in)
Nominal Outside Dia.
6.58 in
Nominal Width
6.58 in
Overall Length
6.58 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Temp. Range
-76°F (-60°C) to 437°F (225°C)