  • Mfr # S3.18X044.83
  • Zoro # G414278900
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Nominal Inside Dia.
44.83 mm (1.765 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
S3.18X044.83
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
44.83 mm (1.765 in)
Nominal Outside Dia.
2.02 in
Nominal Width
2.01 in
Overall Length
2.01 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Temp. Range
-76°F (-60°C) to 437°F (225°C)