  • Mfr # S3.53X061.24
  • Zoro # G414288411
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Nominal Inside Dia.
61.24 mm (2.411 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S3.53X061.24
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
61.24 mm (2.411 in)
Nominal Outside Dia.
2.69 in
Overall Length
2.69 in
Nominal Width
2.69 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Temp. Range
-76°F (-60°C) to 437°F (225°C)