  • Mfr # S6.99X037.47
  • Zoro # G614300593
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Nominal Inside Dia.
37.47 mm (1.475 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S6.99X037.47
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
37.47 mm (1.475 in)
Nominal Outside Dia.
2.02 in
Overall Length
2.03 in
Nominal Width
2.03 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Silicone
Durometer
70
Color
Red
Temp. Range
-76°F (-60°C) to 437°F (225°C)