  • Mfr # V1.00X044/BR
  • Zoro # G614298616
/ea
Key Features
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Viton
Durometer
75
Color
Brown
Nominal Inside Dia.
44 mm (1.732 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
V1.00X044/BR
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Nominal Inside Dia.
44 mm (1.732 in)
Nominal Outside Dia.
1.81 in
Overall Length
1.81 in
Nominal Width
1.81 in
Details
Cross Section Shape
Circle
O-Ring Material
Viton
Durometer
75
Color
Brown
Temp. Range
-15°F (-26°C) to 450°F (232°C)