  • Mfr # 7000-C0101-6130000
  • Zoro # G211208711
Key Features
Trade Designation
AWM
Wire Size
22 AWG
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Voltage
300V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
7000-C0101-6130000
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
22 AWG
Length
100 m
Conductor Size
22 AWG
Overall Length
328 ft
Outside Dia.
4.6 mm
Minimum Bend Radius Factor - Fixed
5 x OD
Minimum Bend Radius Factor - Flexible
10 x OD
Nominal Outside Diameter
0.18 in
Details
Item
Multi-Conductor Cable
Trade Designation
AWM
Number of Conductors
3
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Jacket Color
Black
Voltage
300V AC
Conductor Material
Copper
Standards
CSA, UL (AWM-Style 2464/1731)
Shielding
Unshielded
Shielded
Unshielded
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Minimum Operating Temperature - Fixed
-22 Degrees F
Conductor Color Code
Black, Blue, Brown
Conductor Configuration
Single
Minimum Operating Temperature - Flexible
23 Degrees F
Product Type
Control Cable
Resistance Properties
Chemical Resistant, Gasoline Resistant, Oil and Grease Resistant
Includes Ground
No
Description
Control Cable, Conductor Color Code Black, Blue, Brown, Conductor Configuration Single, Conductor Material Copper, Conductor Size 22 AWG, Includes Ground No, Jacket Color Black, Jacket Material PVC, Length 100 m, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Minimum Bend Radius Factor - E-Chain Not Applicable, Minimum Bend Radius Factor - Fixed 5 x OD, Minimum Bend Radius Factor - Flexible 10 x OD, Minimum Operating Temperature - Fixed -22 Degrees F