  • Mfr # 25TAB06U-2LR/GMFLP4
  • Zoro # G308639961
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
25TAB06U-2LR/GMFLP4
Country of Origin
Japan
Description
Nachi ball screw support bearing 25tab06u-2lr/gmflp4, single, flush ground, 25mm bore, 62mm od features these bearings are designed to support ball screws that are used as actuators of high precision and high speed machines their stiffness is much greater than conventional angular contact ball bearings as these have a greater number of balls these bearings are supplied with a pre-set preload to eliminate complicated adjustment and torque measurement flush ground bearings suffix du or u can be used in db back to back, df face to face or dt tandem assembly note - load ratings when single flush ground bearing suffix u is assembled in duplex and axial load is applied to 2 rows or 3 rows, load rating listed is to be multiplied by 1.62 or 2.16 respectively for dynamic and multiplied by 2 or 3 respectively for axial limiting load.