NAMPOWER ADD15038320 Abrasive Disc Brush, Dot Style, 150mm Diameter, 38mm Trim, 320 Grit
  • Mfr # ADD15038320
  • Zoro # G1381820
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Brush Dia.
150 mm
Abrasive Grit
320
Wire Dia.
0.022 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ADD15038320
Country of Origin
India
Dimensions
Brush Dia.
150 mm
Wire Dia.
0.022 in
Bristle Trim Length
1 1/2 in
Bristle Length
38 mm
Details
Item
Disc Brush
Bristle Type
Dot
Abrasive Material
Ceramic and Silicon Carbide
Abrasive Grit
320
Grit
Item - Disc Brushes
Disc Brush
Max. RPM
1800
Primary Material Application
Ceramic, Plastic, Wood
Operating Speed - Maximum
1,800 RPM
Compatible Tool Type
CNC Machine
Description
Disc Brush, Product Type Disc Brush, Quick Change System Not Applicable, Bristle Type Dot, Bristle Material Ceramic, Brush Dia. 150 mm, Wire Dia. 0.022 in, Bristle Length 38 mm, Grit 320, Overall Length Not Applicable, Compatible Tool Type CNC Machine, Color Not Applicable, Primary Material Application Ceramic, Plastic, Wood, Operating Speed - Maximum 1,800 RPM, Shank Length Not Applicable