  • Mfr # SS-PRO-ZR3018-5.5
  • Zoro # G808581890
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
18"
Mounting Type
Undermount
Body Material
304 Stainless Steel
Finish
Brushed Satin
Overall Width
30"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SS-PRO-ZR3018-5.5
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
18"
Overall Width
30"
Overall Height
5.5"
Bowl Depth
5.5"
Bowl Size
30" x 18" x 5.5"
Details
Mounting Type
Undermount
Body Material
304 Stainless Steel
Finish
Brushed Satin
Gauge
16
Color
Stainless Steel
Weight
18 lbs.
Includes
NS35CD, Grid
Description
Nantucket Sinks large single-bowl zero radius stainless steel kitchen sink features a 5.5 inch deep bowl, allowing it to be installed as ADA compliant. A full 30 inches wide and made of 16 gauge 301 premium stainless steel this sink is part of our Pro Series Collection. It comes with a coordinating colander drain. Our Pro Series stainless sinks provide a lifetime of functionality. Fabricated from premium gauge T-304 stainless steel for maximum durability. Nantucket Sinks stainless steel sinks have thick rubber dampening pads to dampen sound. Our finishing process helps keep our stainless steel corrosion-resistant to rust and oxidation.. ADA specifications regarding the design of accessible area underneath the sink must be followed. Please refer to ADA guidelines to ensure compliance when deciding on cabinet and countertop configuration.