  • Mfr # 975S-020BK-0A0
  • Zoro # G611133927
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Overall Length
30 in
Width
21 in
Includes
Padded Dividers
Material
Lightweight NK-7 resin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
975S-020BK-0A0
Country of Origin
Canada
Dimensions
Overall Length
30 in
Width
21 in
Details
Color
Black
Includes
Padded Dividers
Material
Lightweight NK-7 resin
Description
Introducing the NANUK 975 series - the most configurable waterproof protective case available from the brand that everyone's talking about. As an industry-first, we designed the 975 series with modular features, so there's a version for almost any user's preference. There are four versions: 975, 975W, 975T and 975M. The full-featured base model 975 includes our rigid, two-stage retractable handle and four 4 strong polyurethane wheels with stainless steel ball bearings. On the other end of the spectrum, our 975M is lightweight and features ultra-strong team carry handles. Want even more choices? Try the 975W and 975T. Both are infinitely configurable, with available accessories forimmediate or future needs. We call that long-term value in a protective case!For added convenience, the 975, 975W, and 975T are in stock and ready to ship 975M is a special order product. Measuring 30x21x18 inches on the inside, the NANUK 975 series not only offers the highest level of protection and storage capacity, it is also the most configurable case in the industry. Thanks to our range of current and future accessories, the 975 series will meet your needs today and for years and years to come!An optional polycarbonate identification plate can be added to the front or side of any of the 975 cases in the series. IP67, MIL-C-4150J and MIL-STD-810G certified.