PHY958100SSV Replacement/Interchange Hydraulic Filter
  • Mfr # MF0576399
  • Zoro # G505828199
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Filter Style
Pressure Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
OD Top
2.22
OD Bottom
2.22
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MF0576399
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
8.26
Details
Filter Style
Pressure Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
OD Top
OD Bottom
ID Top
1
By-Pass
No
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
100
Application
Filtration
Filter Media
Wire Mesh
Description
Filter Technical Specifications
Product Media: Wire Mesh
Micron Rating: 100
Seal Type: Viton
Height: 8.26in
OD Top: 2.22in
OD Bottom: 2.22in
ID Top: 1.00in