  • Mfr # 8424DKB-72
  • Zoro # G2400645
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Flange Width
4-1/8"
ADA Compliant
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8424DKB-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72 in
Width
4 in
Flange Width
4-1/8"
Flange Height
1/2"
Height
1/2 in
Thickness
0.11 in
Fits Door Width
72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
4 1/8 in
Overall Height
1/2 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Finish
Anodized
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
Item
Door Threshold
ADA Compliant
Yes
Flange Finish
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Surface Type
Fluted Top
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, ICC/ANSI A117.1
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Frame Material
Includes Hardware
Hardware Included
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 4 in, Height 1/2 in, Length 72 in, Fits Door Width 72 in, Thickness 0.11 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, ICC/ANSI A117.1, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws