  • Mfr # 413DKB-36
  • Zoro # G1614201
/ea
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Width
4"
Flange Finish
Dark Bronze
Surface Type
Fluted Top
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
413DKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
4 in
Flange Width
4"
Flange Height
1/4"
Fits Door Width
36 in
Height
1/4 in
Thickness
0.125 in
Overall Length
3 ft
Overall Width
4 in
Overall Height
1/4 in
Details
Color
Material
Aluminum
Flange Finish
Surface Type
Fluted Top
Finish
Anodized
Item
Door Threshold
ADA Compliant
Yes
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Flange Material
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
Includes Hardware
Hardware Included
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Frame Material
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 4 in, Height 1/4 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C