  • Mfr # 513DKB-36
  • Zoro # G1615936
/ea
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Thickness
0.125 in
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Flange Height
1/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
513DKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
5 in
Thickness
0.125 in
Flange Height
1/4"
Flange Width
5"
Height
1/4 in
Fits Door Width
36 in
Overall Height
1/4 in
Overall Width
5 in
Overall Length
3 ft
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Includes
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Finish
Anodized
Flange Material
6063 Aluminum Alloy
ADA Compliant
Yes
Item
Door Threshold
Flange Finish
Surface Type
Fluted Top
Green Certification or Other Recognition
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Transition Type
Fluted
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Includes Hardware
Hardware Included
Frame Material
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 5 in, Height 1/4 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C