  • Mfr # 613DKB-36
  • Zoro # G1614938
/ea
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Flange Material
Aluminum
Fits Door Width
36 in
Flange Width
6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
613DKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
6 in
Fits Door Width
36 in
Flange Width
6"
Thickness
0.125 in
Flange Height
1/4"
Overall Length
3 ft
Height
1/4 in
Overall Width
6 in
Overall Height
1/4 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Flange Material
ADA Compliant
Yes
Finish
Anodized
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Surface Type
Fluted Top
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Item
Door Threshold
Flange Finish
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
Includes Hardware
Hardware Included
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Transition Type
Fluted
Frame Material
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 6 in, Height 1/4 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.125 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C