  • Mfr # 429EDKB-36
  • Zoro # G1614700
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Thickness
0.109 in
ADA Compliant
Yes
Height
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
429EDKB-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 ft
Width
9 in
Thickness
0.109 in
Height
1/2 in
Flange Width
9"
Overall Length
3 ft
Flange Height
1/2"
Fits Door Width
36 in
Overall Height
Overall Width
9 in
Details
Color
Dark Bronze
Material
Aluminum
Finish
Anodized
Item
Door Threshold
ADA Compliant
Yes
Surface Type
Fluted Top
Standards
ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Flange Finish
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
Flange Material
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
Transition Type
Fluted
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Frame Material
Includes Hardware
Hardware Included
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 9 in, Height 1/2 in, Length 3 ft, Fits Door Width 36 in, Thickness 0.109 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A156.21, ANSI/BHMA, CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C