  • Mfr # 427DKB-48
  • Zoro # G1614448
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Dark Bronze
Width
7 in
Material
Aluminum
Thickness
0.188 in
Flange Finish
Dark Bronze
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
427DKB-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Width
7 in
Thickness
0.188 in
Fits Door Width
48 in
Overall Length
4 ft
Height
1/2 in
Flange Height
1/2"
Flange Width
7"
Overall Width
7 in
Overall Height
1/2 in
Details
Color
Material
Aluminum
Flange Finish
Item
Door Threshold
Includes
#10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws
ADA Compliant
Yes
Standards
CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed
Finish
Anodized
Flange Material
Surface Type
Fluted Top
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Green Certification or Other Recognition
Includes Hardware
Hardware Included
Frame Material
Transition Type
Fluted
UL Fire Rating
UL10B, UL10C
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Anodized Finish, Color Dark Bronze, Width 7 in, Height 1/2 in, Length 4 ft, Fits Door Width 48 in, Thickness 0.188 in, Material Aluminum, Standards CAN/ULC S104, IBC, ICC/ANSI A117.1, NFPA 252, NFPA 80, UL Listed, Yes, Includes #10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws, UL Fire Rating UL10B, UL10C