  • Mfr # C52FKSR2X
  • Zoro # G6353322
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Blue
Fabric Weight
5.5 oz
ATPV Rating
4 cal/sq cm
Features
Breathable Fabric, Heat Stress Reduction, Lightweight, Odor Control
Standards
ASTM F1506, CSA Z462, NFPA 70E, OSHA 1910.269
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C52FKSR2X
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
2XL
Fits Chest Size
50 in to 52 in
Sleeve Length
Short
Minimum Chest Size
41 in
Size - Body Type
Regular
Sleeve Length Type
Short
Maximum Chest Size
41 in
Details
Item
Flame-Resistant Crewneck Shirt
Color
Blue
Fabric Weight
5.5 oz
ATPV Rating
4 cal/sq cm
Features
Standards
Arc Flash PPE Category
1
Material Trade Name
Modacrylic
Gender
Men's
Number of Pockets
0
Closure Type
Pullover
Hazard Risk Category (HRC)
1
Garment Type
Shirt
High-Visibility
No
Shirt Style
T-Shirt
Neck Style
Collar
Pattern
Solid
Collar Style
Lay-Flat
Description
ATPV Rating 4 cal/sq cm, Arc Flash PPE Category 1, Collar Style Lay-Flat, Color Blue, Fabric Weight 5.5 oz, Features Breathable Fabric, Heat Stress Reduction, Lightweight, Odor Control, Closure Type Pullover, Gender Men's, High-Visibility No, Flame-Resistant Crewneck Shirt, Material Trade Name Modacrylic, Maximum Chest Size 41 in, Minimum Chest Size 41 in, Neck Style Collar, Number of Pockets 0, Pattern Solid, Size 2XL, Sleeve Length Short, Sleeve Length Type Short