  • Mfr # C09TWMD30-NR
  • Zoro # G4827995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size
M
Material
Twaron(R)
Closure Type
Snaps
Color
Brown
Length
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C09TWMD30-NR
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
M
Length
30 in
Fits Chest Size
44 in to 46 in
Maximum Chest Size
46 in
Minimum Chest Size
44 in
Details
Item
Welding Jacket
Material
Twaron(R)
Closure Type
Snaps
Color
Brown
Fabric Weight
8. 5oz.
Number of Outside Pockets
0
Number of Inside Pockets
1
Total Number of Pockets
1
Cuff Style
Open
Cuff Styles
Open
Application
Garment Type
Jacket
Wrist Type
Includes
Shirt Style Collar and Front Snap Closures
Description
Closure Type Snaps, Color Brown, Fabric Weight 8. 5oz., Length 30 in, Material Twaron(R), Maximum Chest Size 46 in, Minimum Chest Size 44 in, Number of Inside Pockets 1, Number of Outside Pockets 0, Size M, Total Number of Pockets 1, Wrist Type Open, Garment Type Jacket, Welding Jacket