  • Mfr # 101-208-218-G1000
  • Zoro # G3973706
Key Features
Type
TFTC Flanged Threaded
Threaded Rod Material
Steel
Thread Class
2A
Threaded Rod Thread Type
UNF
Min. Tensile Strength
50,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
101-208-218-G1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
#6-32
Stud Length
1/2 in
Head Dia.
0.218"
Length Under Head
1/2"
Thread Length
1/2"
Base Dia.
1/4 in
Stud Diameter
0.138 in
Flange Diameter
0.218 in
Details
Item
Weld Stud
Type
TFTC Flanged Threaded
Threaded Rod Material
Steel
Thread Class
2A
Threaded Rod Thread Type
UNF
Min. Tensile Strength
50,000 psi
Yield Strength
35,000 psi
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Threaded Rod Finish
Copper Plated
Meets/Exceeds
ASTM A108, ASTM A29
Minimum Tensile Strength (PSI)
50 ksi
Stud Welding Process
Capacitive Discharge
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Welding Processes
Stud Welding
Required Chuck
Description
Weld Stud, Thread Type Flanged Fully Threaded, Mountable Stud Type Capacitive Discharge Weld Stud, Weld Stud Type TFTC Flanged Fully Threaded, System of Measurement Inch, Thread Size #6-32, Stud Length 1/2 in, Stud Diameter 0.138 in, Thread Standard UNF, Thread Class 2A, Thread Direction Right Hand, Material Steel, Finish Copper Plated, Standards ASTM A108, ASTM A29, Minimum Tensile Strength (PSI) 50 ksi, Yield Strength 35,000 psi, Stud Welding Process Capacitive Discharge