Nicor Lighting DEB56-20-120-3K-WH D Series LED Eyeball Dimmable Retro-Fit Downlight Kit - White
  • Mfr # DEB56-20-120-3K-WH
  • Zoro # G304042697
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DEB56-20-120-3K-WH
Country of Origin
China
Description
Features
  • Finish - White
  • >1200 Lumens
  • Compatible with most 6 in. recessed housings
  • 50,000 hour life expectancy
  • Easy installation with adjustable torsion springs
  • Dimmable to 10% with most dimmers
  • Wet location rated
  • Suitable for use in IC Rated recessed housings
  • Width - 7.50 in.
Specification
  • Input Voltage - 120 V